Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10646736

Odwiedza nas 318 gości oraz 0 użytkowników.

Pochylenie czoła do ziemi

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Święty Jan Apostoł pisze: „A ilekroć Zwierzęta oddadzą chwałę i cześć, i dziękczynienie Zasiadającemu na tronie, Żyjącemu na wieki wieków, upada dwudziestu czterech Starców przed Zasiadającym na tronie i oddaje pokłon Żyjącemu na wieki wieków” (Ap 4,9n). Apokaliptyczni Starcy upadali na kolana przed Bogiem i oddawali Mu pokłon, aż do samej ziemi. Czynią to na znak największej czci. Święty Jan pisze dalej: „A kiedy wziął księgę, czworo Zwierząt i dwudziestu czterech Starców upadło przed Barankiem, każdy mając harfę i złote czasze pełne kadzideł, którymi są modlitwy świętych. I taką nową pieśń śpiewają: Godzien jesteś wziąć księgę i jej pieczęcie otworzyć” (Ap 5,8n). „A czworo Zwierząt mówiło: «Amen». Starcy zaś upadli i oddali pokłon” (Ap 5,14).

Pochylenie czoła do ziemi jest jednym z istotniejszych elementów salatu, czyli muzułmańskiej modlitwy. Wyznawca Allaha pięć razy w ciągu dnia rozwija dywan i w kierunku Mekki oddaje kilka pokłonów recytując przy tym słowa Koranu. Prawdopodobnie ten sposób modlitwy Mahomet wprowadził do Islamu pod wpływem chrześcijaństwa.

O ile na Zachodzie ten sposób modlitwy już dawno zaniknął, to w Kościołach Wschodnich do dziś praktykuje się ten sposób wyrażania czci Bogu. Wyraźną pozostałością po tym liturgicznym geście w tradycji zachodniej jest przyklęknięcie jakie wykonują niektórzy wierni przechodząc przed Najświętszym Sakramentem. Klękają oni na dwa kolana, a następnie czynią skłon głową. I chociaż dostrzegamy różnicę w wykonywaniu tej postawy przez chrześcijan Zachodu, Wschodu i Muzułman to jednak jest to ciągle ta sama postawa liturgiczna.