Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
9246075

Odwiedza nas 115 gości oraz 0 użytkowników.

8 lipca: Św. Jana z Dukli, prezbitera

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

8 lipca

Św. Jana z Dukli, prezbitera
wspomnienie obowiązkowe

W archidiecezji przemyskiej: Patrona archidiecezji - Wspomnienie obowiązkowe

Św. Jan urodził się w Dukli w 1414 roku. Studiował na uniwersytecie w Krakowie. Za radą św. Jana Kantego wstąpił do zakonu franciszkanów i wyświęcony na prezbitera pracował w rozmaitych klasztorach Małopolski. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do bernardynów. Jako bernardyn działał w Krakowie, Poznaniu i Lwowie. Umarł we Lwowie 29 września 1484.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Ps 73 (72), 28

Dla mnie jest szczęściem przebywać blisko Boga, * w Panu Bogu pokładać nadzieję, * głosić wszystkie Twoje dzieła.

KOLEKTA

Boże, Ty obdarzyłeś świętego Jana z Dukli, prezbitera, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, + spraw, abyśmy naśladując jego przykład, * otrzymali podobną nagrodę. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

MODLITWA NAD DARAMI

Panie, nasz Boże, przyjmij tę zbawienną Ofiarę, która świętemu Janowi z Dukli dała pokorę i cierpliwość w przeciwnościach, + i oddal od nas ducha wyniosłości, * abyśmy dzięki Twojej łasce mogli zostać wywyższeni w wiecznej chwale. Przez Chrystusa, Pana naszego.

ANTYFONA NA KOMUNIĘ Mt 11, 28

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, * którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, * a Ja was pokrzepię.

MODLITWA PO KOMUNII

Wszechmogący Boże, Ty w Najświętszym Sakramencie udzielasz nam Twojej mocy, + spraw, abyśmy za przykładem świętego Jana z Dukli zawsze szukali przede wszystkim Ciebie, * i wśród świata nosili w sobie wizerunek Chrystusa zmartwychwstałego. Który żyje i króluje na wieki wieków.