Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10313794

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.

18 lipca: Św. Szymona z Lipnicy, prezbitera

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

18 lipca

Św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
wspomnienie dowolne

Św. Szymon urodził się około roku 1437 w Lipnicy. Studiował na Akademii Krakowskiej, po czym pod wpływem kazań św. Jana Kapistrana wstąpił do krakowskiego klasztoru bernardynów. W zakonie odznaczał się surowością życia, nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu i do Matki Bożej, miłością Boga i bliźniego połączoną z wielkim zapałem, kaznodziejskim. Podczas morowej zarazy w Krakowie, oddając się posłudze zarażonych, umarł w opinii świętości 18 lipca 1482 roku. Relikwie spoczywają w kościele bernardynów w Krakowie.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE por. Iz 59, 21; 56, 7

Pan mówi: * Moje słowa, które włożyłem Ci w usta, * nie zejdą z warg twoich, * a twoje ofiary będą przyjęte na moim ołtarzu.

KOLEKTA

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś świętemu Szymonowi łaskę głoszenia Ewangelii, + spraw, abyśmy posłuszni jej nakazom pełnili Twoją wolę * i doszli do ojczyzny niebieskiej. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

MODLITWA NAD DARAMI

Boże, nasz Ojcze, niech ta zbawienna Ofiara zapali nas ogniem miłości, * którym płonął święty Szymon, gdy niósł pomoc walczącym ze śmiercią. Przez Chrystusa, Pana naszego.

ANTYFONA NA KOMUNIĘ J 15, 13

Nikt nie ma większej miłości od tej, * gdy ktoś życie swoje oddaje za swoich przyjaciół.

MODLITWA PO KOMUNII

Boże, Ty nas posiliłeś Najświętszym Sakramentem, + spraw, abyśmy naśladowali przykład świętego Szymona, * który gorliwie czcił Ciebie i z ogromną miłością służył Twojemu ludowi. Przez Chrystusa, Pana naszego.