Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10534512

Odwiedza nas 248 gości oraz 0 użytkowników.

8 sierpnia: Św. Dominika, prezbitera

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

8 sierpnia

W diecezji sosnowieckiej: 7 sierpnia

Św. Dominika, prezbitera

wspomnienie obowiązkowe

Św. Dominik urodził się w 1170 roku w Calaruega w Hiszpanii. Został prezbiterem i kanonikiem w Osma. Wysłany przez papieża Innocentego III do południowej Francji, dotkniętej herezją albigensów, zrozumiał, że do zwalczenia herezji potrzeba misjonarzy głęboko wykształconych i żyjących w ewangelicznym ubóstwie. W tym celu założył w Pouille pod Tuluzą Zakon Kaznodziejski oparty na regule św. Augustyna. Zakon, zatwierdzony w 1216 roku przez papieża Honoriusza II, przyczynił się wraz z franciszkanami do odrodzenia średniowiecznego Kościoła. W ciągu ostatnich 5 lat przed śmiercią św. Dominik pracował jako kaznodzieja we Francji, Hiszpanii i Italii. Umarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku i tam spoczywa.

Msza wspólna o pasterzach, s. 31'', albo o zakonnikach, s. 55'' - 56''.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Ps 37 (36), 30-31

Usta sprawiedliwego głoszą mądrość, * a język jego mówi to, co słuszne. * Prawo Boże jest w jego sercu * i nie zachwieją się jego kroki.

KOLEKTA

Wszechmogący Boże, niech święty Dominik, który był gorliwym głosicielem objawionej prawdy, wspiera Twój Kościół swoimi zasługami i nauką, * i niech będzie dla nas troskliwym opiekunem. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

MODLITWA NAD DARAMI

Miłosierny Boże, za wstawiennictwem świętego Dominika przyjmij łaskawie modlitwy, które zanosimy do Ciebie, + i mocą tej sakramentalnej Ofiary * utwierdzaj obrońców wiary Twoją łaską. Przez Chrystusa, Pana naszego.

ANTYFONA NA KOMUNIĘ por. Łk 10, 1. 9

Pan wysłał uczniów, aby wszędzie głosili: * Przybliżyło się do was Królestwo Boże.

MODLITWA PO KOMUNII

Panie, nasz Boże, w dniu wspomnienia świętego Dominika posiliłeś nas Najświętszym Sakramentem, + spraw, aby Kościół oświecony przez jego nauczanie i wspierany jego modlitwami, * przyjął w pełni owoce tego Sakramentu. Przez Chrystusa, Pana naszego.