Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10534562

Odwiedza nas 304 gości oraz 0 użytkowników.

18 sierpnia: Bł. Sancji Szymkowiak, dziewicy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

18 sierpnia w archidiecezji poznańskiej:

Bł. Sancji Szymkowiak, dziewicy

Wspomnienie obowiązkowe

Siostra Sancja (Janina Szymkowiak) urodziła się 10 lipca 1910 roku w Możdżanowie w rodzinie głęboko religijnej. Wykształcenie średnie zdobyła w Ostrowie Wielkopolskim; następnie studiowała na Uniwersytecie Poznańskim filologię romańską, apostołując gorliwie wśród młodzieży. Od młodych lat pragnęła poświęcić swe życie Bogu. W 1934 roku wyjechała do Francji i podczas pielgrzymki do Lourdes podjęła decyzję wstąpienia do Zgromadzenia Oblatek Najśw. Serca Jezusowego w Montluçon. Pod naciskiem rodziny wróciła do kraju. W 1936 roku wstąpiła do Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej "Serafitek". Jej życie, na pozór bardzo zwyczajne, kryło w sobie niezwykłą głębię zjednoczenia z Bogiem. Pragnęła zostać świętą i wytrwale do tego dążyła, zawsze gotowa na wszelkie ofiary i upokorzenia, by wynagrodzić za grzeszników. Trudne warunki wojenne i ciężka praca wyczerpały jej wątłe siły; niebawem stała się ofiarą nieuleczalnej choroby. Bliska śmierci, z radością złożyła wieczyste śluby 6 lipca 1942 roku. Zmarła w Poznaniu 29 sierpnia tego samego roku. Papież Jan Paweł II 18 sierpnia 2002 roku zaliczył ją w poczet błogosławionych.

ANTYFONA NA WEJŚCIE

Przyjdź, oblubienico Chrystusa, * przyjmij wieniec, * który Pan przygotował ci na wieki.

KOLEKTA

Boże, Ty sprawiłeś, że błogosławiona Sancja, żyjąc na wzór cichego i pokornego Serca Jezusowego, zjednoczyła się z Tobą w doskonałej miłości, † spraw, abyśmy idąc jej drogą, * osiągnęli świętość. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

MODLITWA NAD DARAMI

Panie Boże, przyjmij dary, które pokornie Ci składamy obchodząc wspomnienie błogosławionej Sancji, dziewicy, † i spraw przez niepokalaną Ofiarę, * abyśmy nieustannie płonęli czystą i świętą miłością ku Tobie. Przez Chrystusa, Pana naszego.

ANTYFONA NA KOMUNIĘ por. Łk 10, 42

Roztropna dziewica obrała najlepszą cząstkę, * której nie będzie pozbawiona.

MODLITWA PO KOMUNII

Najłaskawszy Boże, w dniu wspomnienia błogosławionej Sancji posiliłeś nas Chlebem eucharystycznym, † pokornie Cię prosimy, * odpuść nam grzechy, obdarz nas zdrowiem duszy i ciała, abyśmy wsparci Twoją łaską osiągnęli wieczną chwałę. Przez Chrystusa, Pana naszego.