Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10534602

Odwiedza nas 349 gości oraz 0 użytkowników.

21 sierpnia: Św. Piusa X, papieża

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

21 sierpnia

Św. Piusa X, papieża

wspomnienie obowiązkowe

Józef Sarto urodził się w Riese koło Wenecji w 1835 roku jako drugie z dziesięciorga dzieci wiejskiego listonosza. Ukończywszy chlubnie studia teologiczne był kolejno wikarym, proboszczem, ojcem duchownym seminarium, biskupem Mantui, wreszcie kardynałem i patriarchą Wenecji. W roku 1903 został wybrany papieżem. Jako pasterz całego Kościoła odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstej Komunii świętej i wczesnej Komunii dzieci. Zapoczątkował odrodzenie liturgii przez reformę kalendarza kościelnego, brewiarza i śpiewu. Odnowił studia biblijne i skodyfikował prawo kościelne. Energicznie zwalczał błędy modernizmu. Przez całe życie odznaczał się pokorą, łagodnością, miłosierdziem dla biednych i umiłowaniem ubóstwa. Umarł 20 sierpnia 1914 roku.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE por. Syr 45, 24

Pan zawarł z nim przymierze pokoju * i ustanowił go pasterzem, * aby posiadł godność kapłańską na zawsze.

KOLEKTA

Boże, Ty dla obrony katolickiej wiary i odnowienia wszystkiego w Chrystusie napełniłeś świętego Piusa, papieża, duchem mądrości i apostolską mocą, + spraw łaskawie, abyśmy idąc za jego wskazaniami i przykładem * osiągnęli wieczną nagrodę. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

MODLITWA NAD DARAMI

Wszechmogący Boże, przyjmij łaskawie nasze dary + i spraw, abyśmy za wstawiennictwem świętego Piusa, papieża, z należnym uszanowaniem uczestniczyli w Najświętszej Ofierze * i z wiarą przyjmowali Komunię świętą. Przez Chrystusa, Pana naszego.

ANTYFONA NA KOMUNIĘ J 21, 17

Panie, Ty wiesz wszystko, * Ty wiesz, że Cię kocham.

MODLITWA PO KOMUNII

Obchodząc wspomnienie świętego Piusa, papieża, prosimy Cię, Panie, nasz Boże, * abyś przez Najświętszy Sakrament umocnił nas w wierze i zjednoczył w Twojej miłości. Przez Chrystusa, Pana naszego.